CIS Teknolojisi (Temaslı Görüntü Sensörü)

CIS Teknolojisi (Temaslı Görüntü Sensörü)

Yazar: Aydın Hakan Okunma Sayısı: 178 Yayınlanma Tarihi 16 Nov 2020 Yorum: 0

Geniş format tarayıcılar iki görüntüleme sisteminden birini kullanır - CCD (Şarjla Birleştirilmiş Cihaz) veya CIS (Temaslı Görüntü Sensörü).CIS (Temaslı Görüntü Sensörü)

CIS, hepsi tek bir kompakt bileşen içinde olmak üzere bir aydınlatma sistemi, bir optik sistem ve bir ışık algılama sisteminden oluşan entegre bir modüldür.

Bir CCD gibi, bir CIS silikon yüzeyinde gelen ışığı algılar ve bir CCD gibi, silikon yüzey kare hücrelere bölünür. Bununla birlikte, bir CCD'den farklı olarak, silikon yüzey üzerindeki her bir hücrenin boyutu, yakalanan bilginin boyutuyla aynıdır (örneğin, 600 dpi tarayıcıda her hücre 1/600 inçtir) ve bilgiler 1: 1 oranında yakalanır. Küçültme veya büyütme gerekmediğinden, taranan belge ile sensör arasındaki mesafe çok kısadır (~ 13 mm - dolayısıyla kontak görüntü sensörü).

Optik sistem, ışığı belge yüzeyinden silikon yüzeye yönlendiren bir çubuk lens dizisidir.

Optik yol kısa ve basit olduğundan, kaliteli CIS geniş format tarayıcıların üretimi kaliteli CCD tarayıcılardan daha ucuzdur, daha hafif ve daha kompakttır, sağlamdır ve taşınabilirdir ve çok az kalibrasyon gerektirir veya hiç gerektirmez.

Aydınlatma, ışığı belgeye yönlendiren bir ışık kılavuzu veya kılavuzunu aşağıya doğru aydınlatan bir veya iki Işık Yayan Diyot (LED) setiyle sağlanır. Her sette üç LED (kırmızı, yeşil, mavi) vardır. Bunlar, taramada renkli içerik sağlamak için hızla yanıp söner veya mükemmel şekilde kaydedilmiş bir siyah beyaz tarama sağlamak için aynı anda parlatılır.

LED'lerin ısınma süresine ihtiyacı olmadığından (flüoresan tüp aydınlatmasının aksine), CIS geniş format tarayıcılar açılır açılmaz kullanılabilir ve kullanılmadığında kapatılabilir. LED'ler ayrıca flüoresan tüplere göre daha az güç gerektirir, yalnızca tarama yapılırken açılır, süresiz olarak (sarf malzemesi olmadan) ve çevre dostudur - LED'ler geri dönüştürülebilir bileşenler içerir ve cıva içermez.

Kırmızı, yeşil, mavi LED'lerin dezavantajı, CCD geniş format tarayıcılarda kullanılan beyaz flüoresan tüpler veya renk filtreli beyaz LED'ler kadar geniş bir renk gamı ​​veya dinamik aralık sağlayamamalarıdır. Bu, CIS geniş format tarayıcıların, renk bütünlüğünün ve gölge ayrıntısının önemli olduğu fotoğraf malzemeleri veya belgeler için uygun olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, CIS geniş format tarayıcılar tarafından oluşturulan taramaların keskinliği, onları, tam renk doğruluğunun gerekli olmadığı teknik belgelerde bulunan küçük ayrıntıları ve ince çizgileri taramak için ideal hale getirir.


Banknot Uygulamalarının Özellikleri ve Özellikleri

Yüksek hassasiyetli bir CMOS sensör IC ve yüksek verimli aydınlatma sistemi geliştirerek, 20μs / satır / renk ile dünyadaki en hızlı tarama CIS'lerinden birini elde ettik. Görünür ışık, kızılötesi, UV ve iletilen ışık dahil 16 adede kadar ışık kaynağını destekleyebilen CIS sunuyoruz.

Teknik Özellikler * Spec. Banknot için BDT sadece bir örnektir ve ayrıntılar tartışılacaktır.

XD2F100AXUD2F200AXUE2G200AXXG2G100AX (geliştirme aşamasında)
Tarama genişliği (toplam tarama genişliği)100㎜ (109,8㎜)200㎜ (207.4㎜)200㎜ (207.4㎜)100㎜ (109,8㎜)
Geçerli pikseller (toplam piksel)788 (864) piksel1.575 (1.632) piksel1.575 (1.632) piksel788 (864) piksel
Piksel yoğunluğu200 / 100dpi
Çıkış saat frekansı40 MHz16 MHz16 MHz55 MHz
Tarama hızı *30μs / satır rengi *120μs / satır rengi *120μs / satır ・ renkli * (100dpi)
250μs / satır ・ renkli * (200dpi)
15μs / satır rengi *
Elektrik akımı5 [V] x 0,5 [A] maks5 [V] x 0,5 [A] maks5 [V] x 0,5 [A] maksTBD
Veri çıkış yöntemi10 bit uzunluğunda dijital çıkış (LVDS **)10 bit uzunluğunda dijital çıkış (LVTTL ***)10 bit uzunluğunda dijital çıkış (LVTTL ***)10 bit uzunluğunda dijital çıkış (LVDS **)
Işık kaynağıYansıtıcı (R, G, B, IR)
İletilen (1 renk R, G, B, IR)
Yansıtıcı (R, G, B, IR)
İletilen (1 renk R, G, B, IR)
Yansıtıcı (R, G, B)Yansıtıcı (R, G, B, IR)
İletilen (1 renk R, G, B, IR)
Odak noktası1.0㎜ cam yüzeyin üstünde
Çubuk lens20 °20 °12 °12 °
Dış boyutlar128 (L) x 25 (W) x 12 (H) ㎜
Flanş dahil (L) = 144㎜
229 (L) x 25 (W) x 12 (H) ㎜229 (L) x 15 (W) x 12 (H) ㎜128 (L) x 25 (W) x 12 (H) ㎜
Flanş dahil (L) = 144㎜
ÖzellikleriGenişlik 15㎜Yüksek hızlı özellikler

* Üç çeşit ışık kaynağı kullanılması durumunda. Dört veya daha fazla farklı türde LED kullanılıyorsa, LED kartlarımıza monte edilen LED yongalarının sayısında bir sınırlama olduğundan hızın düşürülmesi gerekir.

** LVDS: Düşük Voltaj Diferansiyel Sinyalleme

*** LVTTL: Alçak Gerilim Transistör Transistör Mantığı

Özellikleri

1. Işık kaynağı geliştirme Aydınlatma (sistem) geliştirme

Mitsubishi Electric, optik simülasyon yoluyla geliştirmeden yararlanarak müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz bir aydınlatma (sistem) elde etti.

2. UV aydınlatma

Mitsubishi Electric CIS, UV ışık kaynağı CIS için onlarca yıllık deneyimlere dayanan geliştirme yoluyla tek tip aydınlatma sağlar.

3. Kademesiz transfer yüzü yapısının kurum içi üretimi

Cam ve reçine çerçeveden oluşan kontak plakaları kendi bünyesinde üretilir ve cam plaka ile reçine çerçeve arasında Cam-Plastik-Düzlük (GPF) işlemi olarak adlandırılan 30μm'den daha az basamaklara sahiptir.

4. Hologram taraması

CIS ile ışık kaynaklarının çok eksenli yeteneği sayesinde hologram taraması mümkündür. Bu teknoloji, ATM ve nakit işleme makinelerinde olduğu gibi banknot denetimi için kullanılmaktadır.

Araştırma

Yorumlar
Yorum Yap